PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH Z JUBILEUSZEM 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ W RADOMYŚLU WIELKIM

          Rok 2018 był rokiem wielkiego jubileuszu odzyskania niepodległości. Nasz szkoła, podobnie jak wiele instytucji w całym kraju, włączyła się w obchody upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Poniżej przedstawiamy kalendarz wydarzeń, których celem było uczestnictwo naszej młodzieży w różnych inicjatywach
o charakterze patriotycznym:

 • Akcja 100 flag/100-lecie niepodległości – wydarzenie było związane ze świętami majowymi. Uczniowie szkoły rozdali mieszkańcom Radomyśla Wielkiego 100 biało – czerwonych flag.
 • Powiatowy konkurs poezji i piosenki „Barwy mojej Ojczyzny” – udział naszej uczennicy w konkursie zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ” oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Mielcu.
 • Seans filmu pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” – zorganizowanie wyjazdu dla młodzieży do mieleckiego kina Cinema 3d w galerii Nawigator.
 • Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie Przedwiośnia – uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytanie narodowych dzieł.
 • IV Radomyski test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” – grupa 15 uczniów naszej szkoły wzięła udział w IV Radomyskim Teście Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Burmistrza Radomyśla Wielkiego i rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
 • VI Dyktando Niepodległościowe „PO POLSKU O HISTORII” – nasza szkoła wzięła udział w Dyktandzie Niepodległościowym, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Polonistów i Fundację „Zawsze warto”.
 • Sprzątanie Cmentarza Żołnierskiego – w tym roku dwukrotnie porządkowaliśmy cmentarz żołnierski w związku z patriotycznym wydarzeniem, którego głównym motywem było odsłonięcie imiennej tablicy poświęconej polskim Żołnierzom Września, którzy zginęli w Radomyślu Wielkim.
 • Uroczystość odsłonięcia imiennej tablicy pamięci żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. w walkach z niemieckim najeźdźcą na terenie Radomyśla Wielkiego – przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w gminnej uroczystości upamiętniającej poległych żołnierzy.
 • Rekord dla Niepodległej – udział społeczności szkolnej w akcji ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
 • Akademia „Siedem Wspaniałych Pieśni” – 9 listopada 2018 roku odbyła się
  w naszej szkole akademia z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 • Udział w gminnych uroczystościach odzyskania przez Polskę niepodległości – przedstawiciele wzięli udział w gminnych uroczystościach patriotycznych, podczas których wręczono nagrodę uczniowi naszej szkoły, który został finalistą
  IV Radomyskiego Testu Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa”.
 • Konkurs cukierniczy na narodowe ciastko – 22 listopada uczennice klasy drugiej profilu cukiernik wzięły udział w konkursie cukierniczym. Miały za zadanie przygotować po trzy ciastka patriotyczne z okazji 100-lecia odzyskanie przez Polskę niepodległości.
 • Msza święta i akademia „Aby nie zaginęła pamięć” – 28 listopada w kaplicy przy radomyskim cmentarzu odbyło się nabożeństwo za zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. Uczniowie podkreślili również że tegoroczne zaduszki wpisują się w obchody 100-lecia niepodległości Polski i złożyli hołd zmarłym, którzy na terenie Radomyśla walczyli o wolność Ojczyzny.
 • Gazetka okolicznościowa „Polskie drogi do wolności” – prezentująca najważniejsze momenty w historii Polski, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności i niepodległości. Upamiętniono także nazwiska tych wielkich Polaków, którzy poświęcili się walce o wolność.

W przygotowanie uroczystości o charakterze niepodległościowym i patriotycznym zaangażowani byli następujący nauczyciele: Stanisław Pryga, Anna Brożyna, Monika Szocik, Stanisława Żmuda, Dariusz Wolak, Marzena Cichoń, Tomasz Krukowski, Matra Pluta,
ks. Marcin Babiński.