Nasi uczniowie w Hamburgu

Uczniowie naszej szkoły już drugi tydzień odbywają zagraniczny staż w Hamburgu w ramach projektu pt. “Trzecia edycja programu Erasmus plus  w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim –   przepustką do sukcesu zawodowego techników handlowców i techników informatyków”

 Poniżej krótki opis miejsc pracy, a także obowiązki zadania  wykonywane w ubiegłym tygodniu przez trójkę naszych uczniów.

W grupie praktykantów jest  Wojciech Masłyk – uczeń klasy III Technikum, kształcący się w zawodzie technik informatyk. Miejscem stażu Wojtka jest serwis i sklep komputerowy CSC Computer Service Center GmbH mieszczący się przy ulicy Wandsbeker Chaussee 14. Firma zatrudnia trzech pracowników i zajmuje się sprzedażą, a także naprawą  urządzeń elektronicznych. Do zadań Wojtka należy m.in. diagnozowanie usterek sprzętu elektronicznego i jego naprawa, instalowanie systemów tj. Windows 7 Home Premium oraz programów np.  Adobe Photoshop, konfigurowanie software’ów.

 

Praktyki zawodowe Klaudii Kieraś odbywają się w dziale informatycznym korporacji Seaco, która jest jedną z większych niemieckich firm logistycznych zajmujących się  leasingiem kontenerów standardowych i specjalistycznych na całym świecie.  Firma znajduje się w nowoczesnej dzielnicy Hamburga i posiada liczne filie m.in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Wszystkie  komputery tej firmy podłączone są do globalnej sieci  Saeco,  dzięki czemu możliwa jest naprawa urządzenia znajdującego sie w Singapurze, Maiami, Londynie jedynie poprzez internet. Oprócz współpracy w informatykiem Seaco w minionym tygodniu obowiązkami  Klaudii w firmie były instalacja programów operacyjnych  oraz podłączenie do sieci globalnej nowych komputerów.

 

Klaudia Lasota wyjechała z grupą koleżanek do Austrii, gdzie pracuje w kurorcie wypoczynkowym Bad Kleinkirchheim w czterogwiazdkowym hotelu Nockresort. W pierwszym tygodniu swojego zagranicznego stażu Klaudia zapoznała się z organizacją pracy i obsługi klienta,  z zasadami przygotowania stanowiska do pracy, a także miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w kontaktach z klientami. Praca w międzynarodowym zespole oraz kontakt z gośćmi pochodzącymi z różnych stron świata jest dla Klaudii doskonałą okazją na szlifowanie nie tylko języka niemieckiego ale również angielskiego.