1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

 

Pierwszy marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych”. Święto zostało utworzone przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wpisują się w akcję „Szkoła Pamięta”. Zespół Szkół po raz kolejny postanowił przyłączyć się obchodów poprzez zorganizowanie gazetki szkolnej oraz projekcję spektaklu telewizyjnego „Inka 1946”, który opowiada o mordzie sądowym na sanitariuszce Danucie Siedzikównie z 5 Brygady Wileńskiej AK. Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły bowiem z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelska.

Uczniowie naszej szkoły, w ramach obchodów, wzięli również udział w V Wojewódzkim Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze Wierni”. Konkurs stanowi hołd dla wszystkich wiernych ideałom wolności, honoru, życia zgodnego z najwyższymi wartościami i umiłowania ojczyzny. Jest motywacją do rozbudzania zainteresowań historią najnowszą i jej bohaterami, kształtowania poczucia tożsamości narodowej. W eliminacjach powiatowych szkołę reprezentowali Tomasz Magdziarz z klasy I Technikum i Paulina Dyjak z klasy II Technikum.