Dzień Ziemi 2020 – „Działanie na rzecz ochrony klimatu”.

W 2020 roku inicjatywy ekologiczne mają skupić się przede wszystkim na wyzwaniach związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Data święta naszej planety na początku została ustalona na 21 marca, czyli dzień równonocy wiosennej. W tej chwili obchody Dnia Ziemi odbywają się w kwietniu.

Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Tego dnia organizowane są specjalne akcje, wykłady, zbiórki tak zwanych elektrośmieci i wiele innych.Celem tego Dnia  jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.

Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona- senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa – Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi. Do Polski trafiła ona dopiero w 1990 roku.

Co ciekawe, obecnie na całym świecie, również w Polsce Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów amerykanów.Program i tematykę obchodów Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Co ciekawe, w 2020 roku już po raz 50. będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi.

Działania, do których nawołuje hasło Dnia Ziemi 2020, mają polegać przede wszystkim na promowaniu inicjatyw związanych z przyjęciem globalnych norm regulujących zanieczyszczanie środowiska. Tego dnia ważne jest także edukowanie, mobilizowanie i aktywizowanie obywateli państw na całym świecie, aby rozpocząć działania wywierające na rządzie i korporacjach kontrolę i oczyszczanie środowiska z zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi.

Niestety w tym roku z powodu epidemii koronawirusa wszelkie duże inicjatywy musiały zostać ograniczone. Wiele wydarzeń odbywać się będzie jedynie w internecie, a wykłady również prowadzone będą online. Zapraszam na stronę:

https://www.dzienziemiwmk.pl/ – Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu

Pamiętajmy, aby brać odpowiedzialność za zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi nie tylko w Dzień Ziemi 2020. Można to robić poprzez m.in. ponowne wykorzystywanie i recykling opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, a także rezygnowanie lub ograniczanie korzystania z plastikowych opakowań, gdy mamy taką możliwość.

Zainteresowanych poszerzeniem swojej eko wiedzy odsyłam do poniższych stron:

https://www.youtube.com/watch?v=1g38Jyy94qE – prezentacja

https://www.youtube.com/watch?v=TIfqIuESi8g – prezentacja

https://epodreczniki.pl/a/gospodarowanie-odpadami/DSKTcEUBm

https://epodreczniki.pl/a/ekoproblemy-jako-konsekwencja-stosowania-opakowan/DLJhcl6TW

https://epodreczniki.pl/a/srodki-czyszczace-i-ich-wplyw-na-srodowisko/D17BIXOa2

Bibliografia:

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,168571,25886462,dzien-ziemi-2020-22-kwietnia-swieto-obchodzi-nasza-planeta.html

https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Dzien-Ziemi-2020-kiedy-jest-i-na-czym-polega-DATA-CIEKAWOSTKI

https://www.gov.pl/web/edukacja/dzien-ziemi-w-ministerstwie-klimatu