ŚWIĘTA MAJOWE

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami, jak chyba żaden inny. 1 maja obchodzimy Dzień Pracy. Mówimy czasem, że „bez pracy nie ma kołaczy” albo, że „żadna praca nie hańbi”. Jednak tak naprawdę rzadko zastanawiamy się nad rolą pracy w naszym życiu. Może być ona męką
i przekleństwem – jeśli jest przymusowa, ponad siły, monotonna lub nietwórcza. Ale może być sensem życia, dawać wiele satysfakcji i szczęścia.

Święto Flagi Rzeczpospolitej, obchodzone jest 2 maja. W tym dniu w roku 1945 żołnierze polscy zawiesili biało – czerwony sztandar w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta pod koniec II wojny światowej. Jednocześnie 2 maja obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Od uchwalenia Konstytucji 3 Maja mija 229 lat. Dzień 3 Maja obchodzimy jako święto narodowe. Mimo że w Polsce uchwalono wiele innych konstytucji, żadna nie została przez historię tak wysoko oceniona. Żadna z nich nie miała bowiem aż tak doniosłego znaczenia jak konstytucja majowa, która była pierwszym
w Europie, a drugim na świecie tego typu aktem prawnym. Konstytucja 3 Maja była czymś znacznie ważniejszym: stanowiła źródło nadziei, otuchy
i pokrzepienia dla wielu Polaków.

4 maja obchodzimy kolejną rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Był to wynik decyzji podjętej przez naród w referendum oraz efekt starań wielu osób, które uznały, że taka jest właśnie polska racja stanu.

W 2020 roku przypada wiele ważnych i „okrągłych” historycznych rocznic. Wśród nich jest 8 maja, kiedy to będziemy obchodzić 75 rocznicę kapitulacji
III Rzeszy i zakończenia II wojny światowej w Europie. Wojny, która na ziemiach polskich trwała 6 długich lat i pochłonęła miliony ofiar. 85 lat temu,
12 maja 1935 r., w Belwederze zmarł marszałek Józef Piłsudski. 100 lat temu, 16 maja 1920 r., w Warszawie urodził się pisarz, autor „Złego” i „Dziennika 1954”, Leopold Tyrmand. W tym roku przypada też ważna „okrągła” rocznica związana z osobą polskiego papieża. 100 lat temu, 18 maja 1920 r.,
w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, który przeszedł do historii jako Święty Jan Paweł II. Warto pielęgnować rocznice i tradycje narodowe oraz eksponować publicznie symbole naszego państwa, dlatego mimo iż nie będzie nam dane wspólne, radosne świętowanie, pamiętajmy o wywieszeniu flagi na naszych domach!!! Niech powiewa ona przez cały miesiąc majowy, a może nawet przez cały rok.