1 WRZEŚNIA 1939 – PAMIĘTAMY!

Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem- staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.”

(Józef Piłsudski – Pierwszy Marszałek Polski, Naczelnik Państwa)

1 września 2020 roku wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, jakże innym niż wcześniejsze, obchodziliśmy 81 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
1 września szczególnie nastraja do wspomnień o bliskich i nieznanych. Tego dnia w całym kraju przypomina się, jak agresja niemiecka na Polskę zapoczątkowała dramatyczne wydarzenia. Oddaje się również cześć poległym żołnierzom i cywilom w trakcie II wojny światowej. Czyni się to pod pomnikami oraz na cmentarzach wojskowych. Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół również pamiętają o bohaterach tamtych czasów. I w ramach wdzięczności tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku postanowili uporządkować Cmentarz wojenny w Radomyślu Wielkim, na którym spoczywają żołnierze różnych narodowości polegli w czasie II wojny światowej. Opieka nad grobami i cmentarzami wojennymi, stanowiącymi materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem , to także wspieranie prowadzonych działań naukowych upowszechniających wiedzę na temat tych wydarzeń. Troska o groby poległych żołnierzy to wyraz naszej pamięci o tych, którzy poświęcili życie walcząc za ojczyznę. Akcja sprzątania cmentarza żołnierskiego została sfinansowana oraz zorganizowana przy współpracy z Urzędem Miejskim w Radomyślu Wielkim.