Narodowe Czytanie „Balladyny” w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim

To już kolejny rok, kiedy Zespół Szkół przyłączył się do akcji „Narodowego Czytania”, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została ona zainicjowana wspólną lekturą epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W tym roku utworem wybranym do czytania był dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”.

„Balladyna” to imię głównej bohaterki utworu. Dramat to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem też imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo, czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Młodzież naszej szkoły wybrała najciekawsze fragmenty z dramatu Słowackiego i przygotowała ich interpretację. Dzieło zostało odczytane z wykorzystaniem szkolnego radiowęzła, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, w bezpiecznych warunkach i z zachowaniem reżimu sanitarnego.Uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali przedstawionych fragmentów dzieła Słowackiego.

Ponadto w ramach akcji Narodowego Czytania, w czytelni biblioteki szkolnej została przygotowana gazetka okolicznościowa poświęcona tej akcji i dramatowi „Balladyna”.

Mamy nadzieję, że wysłuchane fragmenty zachęcą młodzież do sięgnięcia po dzieło Juliusza Słowackiego i poznania całej historii tytułowej Balladyny.

Dziękujemy młodzieży klasy III i IV Technikum za zaangażowanie w przygotowanie akcji Narodowego Czytania.