Niepodległa do Hymnu 2020 – dołącz do akcji!

„Naród, który nie śpiewa – przestaje żyć.”

Niepodległa do Hymnu 2020 – dołącz do akcji!

Płomień rozgryzie malowane dzieje, skarby mieczowi spustoszą nadzieje, pieśń ujdzie cało…

To prawda, naród polski, przetrwał czas niewoli właśnie dzięki pieśni powstańczej, religijnej i patriotycznej. W czasach totalnego zniewolenia jedynie pieśń ostała się wolna, znajdując schronienie w prywatnych domach, kościołach i stowarzyszeniach społecznych.

Trafnie siłę pieśni narodowej oceniali wrogowie Polski, zabraniając jej wykonywania w okresie zaborów. Pieśń budząca w sercach Polaków echa niezłomnej siły i wzruszenie, zagrzewająca do kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych, była równie niebezpieczna, jak oręż i odwaga walczących. Pieśni i piosenki tworzone w duchu polskości towarzyszyły walczącym w boju, umilały im czas wytchnienia. Pozostałych umacniały w wierze w zmartwychwstanie Polski. Bywało, że ich wykonywanie narażało na represje, groziło aresztowaniem a nawet karą śmierci.

Dziś możemy odważnie i bez lęku śpiewać pieśni patriotyczne przy różnych okazjach, przetrwały bowiem do naszych czasów przekazywane z pokolenia na pokolenie. Święto Niepodległości to doskonała okoliczność, aby pieśni –towarzyszki polskiej niedoli, przywołać w naszej pamięci.

11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. W akcji „Niepodległa do Hymnu”, zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, wzięło udział prawie 1000 podmiotów. Wśród nich był również Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim. W tym roku, pomimo obostrzeń epidemiologicznych, chcemy podtrzymać tę tradycję i ponownie przyłączyć się do akcji „Niepodległa do Hymnu 2020”.  Zachęcamy wszystkich, by śpiewać w domach wraz z rodziną i najbliższymi.

Niech patriotyczna pieśń, która kształtowała historyczną świadomość pokoleń Polaków, stanie się bohaterką  Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Niech zachęca do refleksji i zadumy nad dziejami naszej ziemi ojczystej, wyzwala w nas szczęście i radość z odzyskanej wolności.

Świętujmy ten dzień radośnie i z pieśnią na ustach!!! Namawiamy też, by młodzież nauczyła się grać na instrumentach muzycznych hymn i spróbowała go wykonać wraz z domownikami!

Nie zapomnijmy, aby w tym dniu na naszych domach nie zabrakło również biało-czerwonej flagi, która jest, obok Hymnu, równie ważnym symbolem narodowym.