PAMIĘTAMY – 39 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

13 grudnia, o godz. 19:30, w oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji  zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Polacy w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz. W 39 rocznicę tego wydarzenia zachęcamy wszystkich naszych nauczycieli oraz  uczniów do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego tym samym gestem.