Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Zespole Szkół

Od stuleci polska mowa

ma w zapasie różne słowa –

kto się ćwiczy w ich wymowie,

ten bez trudu je wypowie!

Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To bardzo szczególna data, która ma przypomnieć, że chroniąc język ojczysty dbamy również o tożsamość kulturową.

Uczniowie naszej szkoły wiedzą, jak ważne jest rozwijanie kompetencji językowych, dlatego chętnie włączyli się w tę piękną inicjatywę. Młodzież mogła wykazać się znajomością poprawnej polszczyzny rozszyfrowując zadania, ukryte w kodach QR. Największą popularnością cieszył się polonistyczny escape room i gra 5 sekund.

Wśród najbardziej dociekliwych i zdeterminowanych znaleźli się: Filip Cichoń, Tomasz Magdziarz, Patryk Wiercioch, Adrian Irla z 2 Tg; Gabriela Łapa, Gabriela Wałęga, Mateusz Cymbor, Klaudia Kużdżał z 3 T i Faustyna Kużdżał, Joanna Skrzyniarz, Aleksandra Czapiga, Oliwia Gibek z 2 Tp. Uczniowie zostali nagrodzeni pozytywnymi uwagami z zachowania. Dziękujemy za wspólną zabawę, gratulujemy naszym  wychowankom i zachęcamy do dalszego poznawania języka polskiego, gdyż walka z błędami w mowiei piśmie to wyraz naszej świadomości narodowej.