Rocznica powstania w Getcie Warszawskim – „Akcja Żonkile”

W 2021 będziemy obchodzić już 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim. W tym roku muzeum Polin chce nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

W tym roku nasza szkoła, w związku z obchodami tej rocznicy, po raz pierwszy postanowiła dołączyć do „Akcji Żonkile”. Celem akcji Żonkile jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.

Dlaczego jednak to akurat żonkile przypinamy tego dnia do ubrań? Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają „żonkile 19.04”, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia, w rocznicę powstania w getcie składał bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego „żonkile 19.04” co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, a kwiaty te stały się symbolem zbiorowej pamięci. Co ciekawe, podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby.

W związku sytuacją epidemiczną w Polsce, większość obchodów tej rocznicy przeniesionych zostało do sieci. Dlatego zachęcamy wszystkich naszych uczniów oraz nauczycieli, aby w poniedziałek zaangażowali się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku.  Pamiętajcie, również o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile .