Ksiądz Antoni Król zwycięzcą plebiscytu „Mój katecheta – słucha, rozumie, towarzyszy.

Jest nam bardzo miło poinformować, że Ksiądz Antoni Król – katecheta Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim – został zwycięzcą w plebiscycie RDN Małopolska i RDN  Nowy Sącz pod patronatem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża „Mój katecheta – słucha, rozumie, towarzyszy”. 13 maja 2021roku w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie odbyła się uroczysta gala finałowa połączona z koncertem zespołu kleryckiego Bethesda. Statuetki i nagrody wręczyli laureatom bp Artur Ważny, ks. Jan Bartoszek – dyrektor Radia RDN oraz ks. Tomasz Lelito – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. W pierwszym plebiscycie radia RDN „Mój katecheta – słucha, rozumie, towarzyszy” zostało wyróżnionych 24 z 215 zgłoszonych katechetów – kapłanów i osób świeckich.

W dzisiejszych czasach katecheza jest „wielkim ewangelicznym wyzwaniem” i zarazem zobowiązaniem do zachowania „autentycznej postawy wiary”. Od katechetów wymaga się więcej niż od innych nauczycieli, ponieważ katecheta w każdej sytuacji powinien dawać świadectwo. Ważna jest także współpraca katechety z nauczycielami i rodzicami, a przede wszystkim bycie autentycznym oraz dobry kontakt z młodym pokoleniem. „Pamiętajcie: służyć młodym znaczy służyć kościołowi !” – słowa św. Jana Pawła II są drogowskazem dla katechetów.

Zwycięstwo księdza Antoniego i uzyskanie tak dużej liczby głosów w Plebiscycie jest wyrazem dużego zaufania i szacunku, jakim cieszy się nie tylko wśród uczniów i rodziców, ale także wśród lokalnej społeczności. Mimo stosunkowo krótkiej posługi kapłańskiej w Parafii w Radomyślu Wielkim i pracy w naszej szkole, ksiądz Antoni Król dał się poznać jako osoba bardzo zaangażowana w życie Parafii i szkoły, z którą się utożsamia, co nas bardzo cieszy i za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

O recepcie na dotarcie do młodych ludzi powiedział wyróżniony w plebiscycie nasz katecheta:

– Katecheta, to ten, który przede wszystkim stara się zauważać uczniów. To jest bardzo istotne, by nie przychodził obojętnie pośród nich, żeby uczniowie mogli odczuwać tą bliskość przy zachowaniu jego roli – przy zachowaniu bycia autorytetem, bycia tym, który stawia wymagania, ale z drugiej strony właśnie tym, który zawsze stara się być obecny.

W imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie gratulujemy Księdzu Antoniemu prestiżowego wyróżnienia. Życzymy wiele satysfakcji błogosławieństwa bożego w dalszej pracy katechetycznej!