Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia.

Wychodząc naprzeciw tej inicjatywie i my chcieliśmy przyczynić się do popularyzacji tych jakże potrzebnych owadów. 26 maja w Naszej szkole odbył się wykład Pana Krzysztofa Cichonia, pszczelarza z wieloletnim doświadczeniem na temat „Rola pszczół w rolnictwie ekologicznym”. Jest to jedno z pierwszych przedsięwzięć, jakie rozpoczyna cykl działań projektu „Pszczelarstwo ekologiczne – moja i twoja przyszłość” w ramach zadania publicznego Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego: Organizowanie imprez i wydarzeń zwiększających popularność rolnictwa ekologicznego i pszczelarstwa w Gminie Radomyśl Wielki. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele za pomocą platformy Microsoft Teams z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wszelkich informacji przekazanych przez Pana Krzysztofa. Słuchacze mogli dowiedzieć się nie tylko o roli pszczół w rolnictwie ekologicznym, ale również o rodzajach miodu i ciekawostkach związanych z pszczelarstwem. Tematyka przypadła wszystkim do gustu i możemy zapewnić, że to nie ostanie takie przedsięwzięcie w Zespole Szkół. Już dziś serdecznie zapraszamy do śledzenia dalszych poczynań związanych z propagowaniem pszczelarstwa w Naszej szkole.

Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi, że zechciał podzielić się z nami swoją dużą wiedzą na temat hodowli pszczół i pozyskiwania miodu. Miejmy nadzieję, że swoja pasją i zamiłowaniem do pszczelarstwa zachęci młodych ludzi do podjęcia działań w tym kierunku.