PREMIERA NARODOWEGO CZYTANIA 2021 W ZESPOLE SZKÓŁ W RADOMYŚLU WIELKIM

W 2021 roku odbywa się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat „Moralność pani Dulskiej”, autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości, poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.

16 września 2021 roku w  Zespole Szkół odbyła się Premiera Narodowego Czytania dzieła Gabrieli Zapolskiej. W związku z tym, że jest to jubileuszowa edycja fragmenty lektury wyjątkowo postanowili odczytać nauczyciele uczący w naszej szkole. I tak brawurowo w postacie bohaterów „Moralności Pani Dulskiej” wcielili się: p. Marta Pluta, p. Lidia Skowron,p. Przemysław Tryba. Czytanie, które było transmitowane przez szkolny radiowęzeł świetnie się słuchało: miało bowiem dobry rytm, tempo i było znakomicie zagrane!

To wspaniała okazja promująca czytelnictwo, pokazująca jak ważne i piękne jest czytanie książek. Mamy nadzieję, że przeczytane fragmenty utworu pozostawią niedosyt co sprawi, że uczniowie odwiedzą szkolną bibliotekę z zamiarem wypożyczenia lektury i przeczytania jej już w całości. Wykonawcy bowiem w mistrzowski sposób połączyli smutne oraz zabawne watki tworząc tym samym pole do refleksji nad utworem. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie role naszych pedagogów. Koordynatorki akcji p. Anna Brożyna i p. Monika Szocik gratulują wspaniałego występu i dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie.