MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY Z ROBOTYKI I PROGRAMOWANIA „ROBOTECH” W ZESPOLE SZKÓŁ W RADOMYŚLU WIELKIM

Robotyka to obszar, który zwykle utożsamia się z bardzo specyficzną, techniczną dziedziną wiedzy, zarezerwowaną dla specjalistów oraz inżynierów. Trzeba  jednak wiedzieć, że przygodę z nią można zacząć już od najmłodszych lat! A w zasadzie – im wcześniej, tym lepiej. Rozbudzanie pasji do ciekawych, kreatywnych, a przede wszystkim niezwykle rozwijających i przydatnych zajęć to działanie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Ofertę obejmującą interesujące warsztaty oraz zajęcia z robotyki dla przedszkolaków i uczniów  szkół podstawowych a także seniorów przygotował Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim. Na początku października w naszej szkole odbyło się podsumowanie inicjatywy Międzypokoleniowe warsztaty z robotyki i programowania ROBOTECH. 11 i 12 października gościliśmy  trzy pokolenia, miejmy nadzieję, w przyszłości fascynatów robotyki i programowania. Uczestnikami byli przedszkolacy, uczniowie szkoły podstawowej, nasi uczniowie oraz seniorzy. Dzięki sprzętowi w postaci klocków LEGO MINDSTORMS, zakupionym z dotacji w ramach Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych nasi uczniowie mogli stworzyć niepowtarzalne show z udziałem robotów. Celem warsztatów było przekazanie wiedzy i umiejętności w zakresie podstawowych zasad działania robotów i urządzeń elektronicznych, technik oprogramowania oraz rozwiązania problemów projektowych. Zajęcia z robotyki i programowania to połączenie świetnej zabawy z nauką. Podczas zajęć z klockami LEGO dzieci i młodzież poznaje w sposób namacalny różne zagadnienia ze świata wokół nich. Rozwijają umiejętności z zakresu nauki, fizyki, matematyki, programowania oraz komunikacji. Wszystko to robią wykorzystując swoją niezwykłą kreatywność! Z pomocą edukacyjnych klocków LEGO dopasowanych do wieku nasi młodzi programiści w asyście seniorów bardzo ochoczo podjęli się próby złożenia robota a następnie próbowali pokonać tor przeszkód. Mamy nadzieje, że efektem projektu będzie rozwój współpracy międzypokoleniowej, wzrost więzi emocjonalnej między seniorami i juniorami oraz promowanie nowych technologii edukacyjnych. Dodatkowymi rezultatami udziału w warsztatach ma być wzrost świadomości technologicznej seniorów, zniwelowanie zjawiska wykluczenia cyfrowego. Chcieliśmy także pokazać seniorom, że mogą efektywnie spędzać czas z dziećmi i młodzieżą, bawiąc się i jednocześnie ucząc. Wśród zaproszonych gości znalazł się także przedstawiciel lokalnej firmy STALMAX, która swą działalność opiera na nowoczesnych technologiach. Wydarzenie obiło się szerokim echem w społeczności lokalnej, posypały się zaproszenia do szkół i przedszkoli w celu zaprezentowania umiejętności naszych uczniów. Zostaliśmy docenieni za kreatywność Inicjatywy, ponieważ nikt przed nami nie wpadł na pomysł zintegrowania tak wielu grup środowiska lokalnego. Inicjatywa była początkiem nawiązania trwałej współpracy z innymi lokalnymi instytucjami. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki udziałowi naszych nauczycielek, pani Lidii Skowron i  pani Moniki Szocik w projekcie „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021 – 2023” sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Koordynatorki dziękują wszystkim uczestnikom oraz uczniom Zespołu Szkół, którzy zaangażowali się w realizację inicjatywy wraz z nauczycielem przedmiotów informatycznych panem Przemysławem Trybą.

Inicjatywa pod nazwą „Międzypokoleniowe Warsztaty Robotech” realizowana przez grupę samopomocową „Robotechnik” w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”.