Kampania BohaterON – włącz historię!

„Naród, który potrafił wykrzesać z siebie tak powszechne bohaterstwo, jest narodem nieśmiertelnym. Bo ci, którzy zginęli, już zwyciężyli a ci, którzy żyją, będą walczyć i zwyciężać, i znów dawać świadectwo, że Polska żyje, póki żyją Polacy”.
Taki dramatyczny komunikat odebrano w Londynie na początku października 1944 r., słuchając jednej z ostatnich audycji radiowych z Warszawy. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Dlatego ludzie w nim walczący zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek! W roku szkolnym 2021/22 Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim po raz kolejny włączył się do tegorocznej edycji kampanii BohaterON – włącz historię! Akcja, ma na celu uhonorowanie Powstańców Warszawskich, włączenie ich historii do społecznej świadomości oraz budowanie mostu między pokoleniami. Biorąc udział w projekcie uczniowie mają szansę edukacji opartej na historiach Powstańców, wzmacniają poczucie tożsamości narodowej, kształtują postawy patriotyczne oraz budują wrażliwość społeczną. Projekt został zrealizowany na zajęciach historii z wykorzystaniem przygotowanych materiałów, które stanowiły ciekawe urozmaicenie lekcji.  Uczniowie podczas zajęć mieli okazję obejrzeć, specjalnie przygotowany we współpracy z Historią bez cenzury odcinek  „Głód, brud i wesela – codzienność podczas Powstania Warszawskiego”. Podczas projekcji starali się zapamiętać jak najwięcej informacji i szczegółów. Historia bez cenzury to popularny kanał na YouTubie oraz profil na Facebooku prowadzone przez Wojciecha Drewniaka. Odcinki cieszą się dużą popularnością, a sam twórca i prowadzący stara się przybliżać w ciekawy sposób najważniejsze wydarzenia z historii. Programy Historii bez cenzury mają popularyzatorski charakter, nierzadko budzą kontrowersję i wywołują dyskusję wśród odbiorców. Wartości, o które walczyli Powstańcy Warszawscy i za które gotowi byli oddać życie, są aktualne także dzisiaj. Przekazywane z pokolenia na pokolenie uczą, jak godnie żyć, jak być dobrym człowiekiem i obywatelem. Dlatego jednym z zadań młodego pokolenia powinna być ich obrona i kultywowanie. Znakomitą do tego okazją jest udział szkoły w kampanii BohaterON – włącz historię.