#Szkoła pamięta

Nasz szkoła, podobnie jak inne placówki z całej Polski, włączyła się do ogólnopolskiej akcji „#Szkoła pamięta”, która ma przywrócić pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach. W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami będą porządkować i odwiedzać groby zasłużonych i cenionych osób.

Tradycją naszej szkoły jest dbanie o cmentarz żołnierski położony w Radomyślu Wielkim, na którym spoczywają żołnierze różnej narodowości polegli na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej. Każdego roku stawiane są kwiaty oraz znicze, które zapalają uczniowie szkoły.
W tym roku uczniowie Szkoły Branżowej wraz z opiekunem, panem Jerzym Nagasiem, zadbali, aby w przeddzień Święta Zmarłych cmentarz, na którym spoczywają żołnierze, został uporządkowany. Młodzieży bardzo serdecznie dziękujemy za ich wkład pracy i troskę o groby poległych żołnierzy. Jest to wyraz naszej pamięci o tych, którzy poświęcili życie walcząc za ojczyznę, a także obowiązek patriotyczny i moralny.

Akcja sprzątania cmentarza żołnierskiego zorganizowana została przy współpracy Zespołu Szkół z Urzędem Miejskim w Radomyślu Wielkim.

W ramach akcji „#Szkoła pamięta” zorganizowana została także wycieczka klas pierwszych na grób księdza prałata Zająca, wieloletniego katechety i nauczyciela młodzieży, więźnia obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, wielkiego kapłana i wspaniałego człowieka. Uczniowie wraz z opiekunami posprzątali nagrobek, postawili kwiaty, zapalili znicza, a także poznali historię tego wielkiego człowieka.

Kolejnym wydarzeniem w ramach akcji „#Szkoła pamięta” były tzw. Zaduszki Radomyskie, uroczystość poświęcona pamięci o zmarłych pedagogach, pracownikach i uczniach naszej szkoły.

Ponadto młodzież włączyła się w ważne wydarzenia o charakterze patriotycznym – Wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie…” i wykład prof. Adama Kulczyckiego, prezentacja filmu IPN „Podkarpacki wrzesień”. Ważną inicjatywą był udział w akcji BohaterON – włącz historię!  – jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z dużym zaangażowaniem włączyli się w akcję  „#Szkoła pamięta”  i na różne sposoby starali się upamiętniać lokalnych bohaterów, lepiej poznać historię swojego regionu oraz uczcić ważne rocznice historyczne.