Rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Akcja Żonkile.

19 kwietnia 2022 roku będziemy obchodzić już 79 rocznice powstania w getcie warszawskim. W tym roku przypada również 10 jubileuszowa, akcja społeczno – edukacyjna Żonkile. Nasza szkoła po raz drugi w związku z obchodami tej rocznicy postanowiła dołączyć do akcji,  której celem  jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Dlaczego jednak to akurat żonkile przypinamy tego dnia do ubrań? Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żonkile 19.04, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile  co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. Co ciekawe, podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby.

Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest miłość. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce „I była miłość w getcie”: „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”. Podczas tej edycji akcji Żonkile na lekcjach historii zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

Podkreślimy również znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyć nam będą słowa Edelmana: „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

W związku sytuacją epidemiczną w Polsce, część obchodów tej rocznicy przeniesionych zostało do sieci. Dlatego zachęcamy wszystkich naszych uczniów oraz nauczycieli, aby we wtorek 19 kwietnia zaangażowali się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku.  Pamiętajcie, również o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.