ŚWIĘTA MAJOWE

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami, jak chyba żaden inny. 1 maja obchodzimy Dzień Pracy. Mówimy czasem, że „bez pracy nie ma kołaczy” albo, że „żadna praca nie hańbi”. Jednak tak naprawdę rzadko zastanawiamy się nad rolą pracy w naszym życiu. Może być ona męką
i przekleństwem – jeśli jest przymusowa, ponad siły, monotonna lub nietwórcza. Ale może być sensem życia, dawać wiele satysfakcji i szczęścia.
Święto Flagi Rzeczpospolitej, obchodzone jest 2 maja. W tym dniu 1945 roku żołnierze polscy zawiesili biało – czerwony sztandar w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta pod koniec II wojny światowej. Jednocześnie 2 maja obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za granicą.
Od uchwalenia Konstytucji 3 Maja mija 231 lat. Dzień 3 Maja obchodzimy jako święto narodowe. Mimo, że w Polsce uchwalono wiele innych konstytucji, żadna nie została przez historię tak wysoko oceniona. Żadna z nich nie miała bowiem aż tak doniosłego znaczenia jak konstytucja majowa, która była pierwszym w Europie, a drugim na świecie tego typu aktem prawnym. Konstytucja 3 Maja była czymś znacznie ważniejszym: stanowiła źródło nadziei, otuchy i pokrzepienia dla wielu Polaków.

        Maj niesie jeszcze jedną ważną, nieco zapomnianą rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Wojny, która na ziemiach polskich trwała 6 długich lat i pochłonęła miliony ofiar.   W nocy z 8 na 9 maja 1945 roku został między państwami sprzymierzonymi a Niemcami podpisany bezwarunkowy akt kapitulacji hitlerowskich Niemiec. Koniec wojny przyniósł Polsce i Polakom kolejne lata tragicznych, gorzkich, bolesnych doświadczeń. Wtedy, w maju 1945 roku mało kto, a może nikt, nie przewidywał dalszego rozwoju wydarzeń.

Warto pielęgnować rocznice i tradycje narodowe oraz eksponować publicznie symbole naszego państwa, dlatego  na to wspólne, radosne świętowanie, pamiętajmy o wywieszeniu flagi na naszych domach!!! Niech powiewa ona przez cały miesiąc majowy a może nawet przez cały rok. Zachęcamy również naszych uczniów i nie tylko do włączania się do akcji #mojaflaga. Już 2 maja, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy upodobań może przyłączyć się do wyjątkowej akcji społecznej i wywiesić flagę. Później wystarczy opublikować zdjęcie w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.