ŚWIĘTA MAJOWE

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami, jak chyba żaden inny. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie, tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości własne, uniwersalne, często piękne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym.
Bez względu na to, czy w Polsce będą się odbywały mniej lub bardziej huczne obchody 1 Majowego święta, nikt nie może zanegować wartości ludzkiej pracy. Im bardziej jest ona złożona, tym więcej musimy umieć. O ludzkiej pracy najprościej i najpiękniej pisał Konstanty Ildefons Gałczyński:

„Choćby i po razy tysiąc
osaczyły nas trudności,
my idziemy blaskiem bijąc
w urodę maszyn i roślin.

Dni i noce z nami biegną,
a my z nimi ku przodowi,
w trudzie tworząc piękno, piękno,
które znów służy trudowi.

Cząstka pracy wykonana,
i znów cząstka, i znów cząstka,
i znów noc, i znów od rana
do cząstki dodana cząstka(…)”

Święto Flagi Rzeczpospolitej, obchodzone jest 2 maja. W tym dniu w roku 1945 żołnierze polscy zawiesili biało – czerwony sztandar w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta pod koniec II wojny światowej. Jednocześnie 2 maja obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za granicą. Flaga Polski to jeden z trzech symboli narodowych obok godła i hymnu. Trzeba przyznać, że Dzień Flagi jest bardzo uroczyście obchodzony w naszym kraju. Polacy pokazują swoje przywiązanie do Ojczyzny wywieszając przy domach biało-czerwoną flagę.

 „ŚWIĘTO FLAGI”
Zofia Tyszkiewicz

Nowy dzień świąteczny mamy.
Drugi maja – to Dzień Flagi.
Choć historia barw jest stara
to dopiero teraz flaga
doczekała takiej chwili,
w której ją radośniej czcimy(…)

Dzień 3 Maja obchodzimy jako święto narodowe. Mimo że w Polsce uchwalono wiele innych konstytucji, żadna nie została przez historię tak wysoko oceniona. Żadna z nich nie miała bowiem aż tak doniosłego znaczenia jak konstytucja majowa, która była pierwszym w Europie, a drugim na świecie tego typu aktem prawnym. Konstytucja 3 Maja była czymś znacznie ważniejszym: stanowiła źródło nadziei, otuchy i pokrzepienia dla wielu Polaków. Sejm w 2020 roku przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Dlaczego tak się stało? Właśnie w 2021 roku mija 230 lat od ustanowienia tej ważnej dla historii Ustawy Rządowej.

WIERSZ „Trzeci Maj” – R. Suchodolski

Była wiosna , wiosna wkoło , nadszedł cudny maj ,
Pełne pieśni każde sioło , świat się zmienił w raj !…
Hej , pamiętny ów dzień chwały –cudny ; „Trzeci Maj” !
Naród zgodny , silny , cały , chciał podźwignąć kraj!

„Naród z królem – król z Narodem równy każdy stan ,
Wolni wszyscy – wszyscy społem , kmieć , mieszczanin , pan…”
Tak głosiły sławne prawa, chlubny ojców czyn .

Nim Polska zmartwychwstała z upadku i win !…
W górę serca ! – wstały świty , w Polsce cudny maj!
Blask ozłocił już gór już gór szczyty , wolny polski kraj !
Rozbudziła się w Narodzie wiara w siłę , moc !

Tylko trzeba trwać nam w zgodzie od świtu – po noc !
Niechaj z wieży biją dzwony jak jest wielki kraj .
Niech na wszystkie głoszą strony : „Wiwat Trzeci Maj” !

Maj niesie jeszcze jedną ważną, nieco zapomnianą rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Wojny, która na ziemiach polskich trwała 6 długich lat i pochłonęła miliony ofiar.   W nocy z 8 na 9 maja 1945 roku został między państwami sprzymierzonymi a Niemcami podpisany bezwarunkowy akt kapitulacji hitlerowskich Niemiec. Koniec wojny przyniósł Polsce i Polakom kolejne lata tragicznych, gorzkich, bolesnych doświadczeń. Wtedy, w maju 1945 roku mało kto, a może nikt, nie przewidywał dalszego rozwoju wydarzeń.

… jak to się stało
… z trudem znaleziona

o Matko Ojczyzno
długie drogi do nas

kiedy cię nie było…
puste ściany gniotły
w domu było zimno
i rozpacz pod oknem

o Matko Ojczyzno
nigdy nas nie odchodź
zachowaj Pierwsze Imię Twoje
Wolność
(Tadeusz Chudy, „Pieśń o ojczyźnie”)

Warto pielęgnować tradycje narodowe i eksponować publicznie symbole naszego państwa, dlatego pamiętajmy, aby wywiesić flagi w majowe święta!