„Nie masz bodaj drogi, na której łatwiej dojść do mądrości, jak przez najusilniejsze czytanie…”
Andrzej Frycz Modrzewski
„Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego.”
M. Pruszkowska
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto czytelnicze, którego utworzenie przypisuje się Vicentemu Clavel Andrés (1888-1967), wydawcy z Walencji. Obchodzone rokrocznie 23 kwietnia, dla uczczenia pamięci zmarłych tego właśnie dnia Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i historyka peruwiańskiego Inci Garcilaso de la Vegi. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich od 1995 roku corocznie organizowany jest przez UNESCO. Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest jednocześnie dniem, w którym ustanawiana jest Światowa Stolica Książki, czyli miasto, które w ocenie UNESCO wyróżnia się spośród kandydujących do tego miana najlepiej przygotowanym programem promującym czytelnictwo i literaturę. Pierwszym miastem wyróżnionym tym tytułem był Madryt, natomiast w 2016 r. uhonorowano Wrocław – pierwsze i jak do tej pory jedyne polskie miasto z takim wyróżnieniem.
Dzisiejsza bohaterka – książka ma wiele postaci: e-book, audiobook i tradycyjna, papierowa wersja pachnąca drukiem i szeleszcząca papierem przekładanych kart. Pomimo cyfryzacji i rozwoju branży e-booków, Polacy nadal chętniej sięgają właśnie po nią niż po jej cyfrowe odpowiedniki.
W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej szkole zorganizowany został wewnątrzszkolny konkurs na znajomość prozy A. Sapkowskiego! 29 śmiałków Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim stanęło w szranki o tytuł eksperta od przygód Geralta z Rivii. I tom „Ostatnie życzenie” powieści Andrzeja Sapkowskiego – z tym musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu wiedzy o Wiedźminie. Flagowy towar eksportowy polskiej fantastyki przyciąga czytelników w różnym wieku – od nastoletnich do trochę starszych. Wszyscy tak samo dobrze obeznani ze światem wiedźminów, czarodziejek i elfów dzielnie zmierzyli się z wyzwaniem, nikt nie uciekł z pola bitwy. Zwycięzca uzyskał 17 punktów na 20 możliwych. A oto jak przedstawiają się miejsca na podium (wszystkie należą do klasy III TG):
I miejsce – Patryk Garncarz
II miejsce – Michał Tabor
III miejsce – Bartosz Chudy i Krzysztof Ujas
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach! Uroczyste wręczenie nagród i fotorelacja już wkrótce.
Organizatorami konkursu były panie Magdalena Czapiga-Milas oraz Monika Szocik.