NARODOWE CZYTANIE 2022 W ZESPOLE SZKÓŁ W RADOMYŚLU WIELKIM

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości, poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Nasza szkoła kolejny już raz postanowiła dołączyć do akcji Narodowego Czytania. 8 września 2022 roku w  Zespole Szkół odbyła się Premiera Narodowego Czytania fragmentów jednego z dzieł Adama Mickiewicza „Lilije”, która została po raz pierwszy wydana w zbiorze Ballady i romanse w 1822 jako część tomu Poezyj. Całość została oparta na pieśni ludowej Pani zabiła pana. Jedna z najbardziej przemawiających do zbiorowej wyobraźni spośród całego zbioru, ballada Lilije Adama Mickiewicza, jest świadectwem okresu w życiu autora, gdy nudząc się jako nauczyciel, uciekał w romanse oraz świat wyobraźni, którą pobudzał z wielką pasją zbierając ludowe podania i opowieści o duchach. I tak po zeszłorocznym  brawurowym występie w postacie bohaterów po raz kolejny wcielili się: p. Marta Pluta, p. Lidia Skowron, p. Przemysław Tryba. Czytanie, które było transmitowane przez szkolny radiowęzeł świetnie się słuchało: miało bowiem dobry rytm, tempo i było znakomicie zagrane! To wspaniała okazja promująca czytelnictwo, pokazująca jak ważne i piękne jest czytanie książek. Mamy nadzieję, że przeczytane fragmenty utworu pozostawią niedosyt co sprawi, że uczniowie odwiedzą szkolną bibliotekę z zamiarem wypożyczenia dzieł Adama Mickiewicza. Koordynatorki akcji p. Anna Brożyna i p. Monika Szocik gratulują wspaniałego występu i dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie.