Z wizytą w NBP oraz w Fabryce Czekolady…

            Dnia 18.05.2018 r. uczniowie klasy I i II TH (handlowcy),oraz klasy I szkoły branżowej (cukiernicy) pod opieką pań Agnieszki Dragan i Marty Pluty odwiedzili oddział Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie, oraz Fabrykę Czekolady Coco-De-Mer również w tym mieście.

            Wizyta w Banku rozpoczęła się w sali konferencyjnej krótkim wykładem na temat zadań i misji Narodowego Banku Polskiego, następnie uczniowie dowiedzieli się o zabezpieczeniach polskich banknotów i przeszli szybki kurs rozpoznawania ich autentyczności. W dalszej kolejności przeszli do sali operacyjnej obok której mieściło się mini muzeum bankowe a w nim można było oglądnąć stare maszyny do liczenia pieniędzy, sejfy i kasy pancerne. Najwięcej emocji wzbudziły worki z pociętymi na drobne wiórka banknotami, które nie nadawały się do użytku. Na pamiątkę spotkania w oddziale NBP, na koniec każdy z uczestników mógł wymienić swoją monetę 2 i 5 złotową na monetę okolicznościową, nie tracąc przy tym jej wartości.

            Kolejnym etapem wycieczki była Fabryka czekolady Coco-De-Mer, w której uczniowie mieli okazję zapoznać się z procesem produkcji czekolady, posłuchać historii czekolady, powąchać i dotknąć prawdziwych ziaren kakaowca, głównego składnika przy produkcji czekolady. Praktycznym aspektem wizyty były warsztaty, podczas których każdy uczeń stworzył i udekorował własna tabliczkę czekolady, którą potem wraz z dyplomem cukiernika otrzymał i zabrał do domu. Bardzo przyjemnym momentem wizyty w fabryce była oczywiście degustacja czekolady gorzkiej , mlecznej i białej.

            Dzięki wyjazdowi uczniowie ugruntowali swoją wiedzę z ekonomii na temat roli i funkcji NBP oraz instrumentów polityki pieniężnej a także pogłębili wiedzę towaroznawczą dotycząca chyba najbardziej lubianego i słodkiego produktu jakim jest czekolada.