WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2019  W RAMACH PROGRAMU „MŁODZI GŁOSUJĄ”

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2019 

W RAMACH PROGRAMU „MŁODZI GŁOSUJĄ”  W ZESPOLE SZKÓŁ W RADOMYŚLU WIELKIM

„Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości”- dr Jacek Strzemieczny. Brak zainteresowania życiem publicznym, bierność i niska frekwencja to problemy często dotyczące młodych ludzi. Natomiast program „Młodzi Głosują” pokazuje, że młodzież chce i potrafi być aktywna i świadoma swoich praw. Jest to bowiem program edukacji wyborczej, który zachęca do rozmowy z młodzieżą na tematy publiczne, aby ułatwić jej świadome wybory. Poza tym jest to również działanie w grupie i ćwiczenie umiejętności organizacyjnych. Program, poprzez wyrabianie nawyku głosowania, może przyczynić się do kształtowania postaw obywatelskich, a co za tym idzie zwiększenia frekwencji.

Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim już od wielu lat bierze udział w wyborach organizowanych w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „ Młodzi Głosują”. W tym roku szkolnym nasza młodzież już po raz drugi miała szansę wykazać się aktywnością obywatelską. Po raz pierwszy podczas wyborów do Samorządu Szkolnego, a 20 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uczniowie mogli oddać swój glos w profesjonalnie przygotowanym lokalu wyborczym przez szkolnych koordynatorów akcji: p. Monikę Szocik- nauczycielkę historii i WOS-u, oraz Klaudię Kieraś, Szymona Osorę i Norberta Ratusińskiego – uczniów klasy III Technikum. Lokal wyborczy czynny był
20 maja od godz. 800 do 1400. W głosowaniu wzięli udział uczniowie wszystkich klas obecni w tym dniu w szkole. Wybory przebiegły sprawnie i bez żadnych zakłóceń, nad czym czuwała komisja wyborcza. Wyniki oraz frekwencja zostanie podana do publicznej wiadomości 27 maja.

Życie społeczne jest bardzo istotne i ważne, aby młodzi ludzie jako obywatele to zrozumieli i się nim interesowali. Aby zrozumieli, że każdy głos ma znaczenie
i jeden głos może wszystko zmienić!