Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021r. – „Przywróć naszą Ziemię”

Dzień Ziemi to międzynarodowe święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne oraz uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.
W ostatnich czasach coraz popularniejsza staje się idea – Zero Waste, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania”

https://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/?gclid=EAIaIQobChMIlr_b3PiK8AIVNQCiAx2qdgBIEAAYASAAEgJ8UvD_BwE

https://ekowymiar.pl/zasada-5-r/

Zero Waste jest to pomysł na styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, aby tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami, to cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski.

Życie wedle idei Zero Waste (ich autorką jest Bea Johnson) sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:

  • odmawiaj (refuse),
  • ograniczaj (reduce),
  • wykorzystaj ponownie (reuse),
  • recyklinguj (recycle),
  • kompostuj (rot).

 

Zastanów się, jakie kroki możesz podjąć dla Ziemi… Czy Twój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? Olbrzymie. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć.

Moją propozycją dla Ciebie jest posprzątanie przydrożnego rowu, fragmentu pobliskiego lasu, na pewno dostrzegasz miejsca, które wymagają pilnej interwencji. Zrób zdjęcie i pochwal się swoim działaniem. Docenię Twoje starania  🙂 P.Czepiel