Dzień Kawy

Uczniowie klasy 1 technikum handlowego na przedmiocie towaroznawstwo   w ramach Międzynarodowego Dnia Kawy wysłuchali wykładu na temat napoju bogów.

Głównym celem Dnia Kawy jest nie tylko promocja tego napoju, ale wspieranie sprawiedliwego handlu kawa oraz zwrócenie uwagi światowej na trudną sytuację plantatorów kawy. Historia kawy zaczyna się w I tysiącleciu p.n.e w Etiopii, ale w Europie i Polsce pojawiła się dopiero w XVII w. Najpierw była przeznaczona tylko dla elit dopiero w wieku XIX stała się dostępna dla ogółu społeczeństwa.

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Szacuje się, że rocznie wypija się ok. 400 mld filiżanek tego napoju. Jest ona nie tylko źródłem kofeiny, ale jeszcze ponad 2000 innych związków aktywnych biologicznie o różnym wpływie na organizm. Przy zachowaniu umiaru, kawa może dobroczynnie wpływać na nasze ciało, m.in. przyśpieszać metabolizm lub poprawiając pamięć.

Warto pamiętać, że Dzień Kawy przypada 29 września, a Międzynarodowy Dzień Kawy 1 października, ale dla wielu z nas nie robi to różnicy, bo wielu kawoszy ma dzień kawy na co dzień:)