X MIELECKI FESTIWAL NAUKI I TECHNIKI

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się pod hasłem „Per aspera ad astra” – „Przez trudy do gwiazd”. Główną tematyką festiwalu było lotnictwo, kosmonautyka, motoryzacja, informatyka, telekomunikacja i robotyka. W wydarzeniach festiwalu, który trwał od 9 do 11 maja uczestniczyli uczniowie ze wszystkich etapów  edukacyjnych, a także dzieci z rodzicami i przedsiębiorcy. Organizatorem X Festiwalu Mieleckiego byli: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” i jej Rada Programowa oraz Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich.

Celem festiwalu było ukazanie, jak wielkie znaczenie dla rozwoju intelektualnego młodych ludzi ma odkrywanie oraz pogłębienie zainteresowań naukami przyrodniczymi i technicznymi a także rozwijanie pasji.

Nasza szkoła uczestniczyła w drugim dniu festiwalu, gdzie w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu prezentowała się na stanowisku promującym szkoły zawodowe z Powiatu Mieleckiego. Stoisko wystawowe Zespołu Szkół przedstawiało zaprzyjaźnioną firmę OLMET Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Władysław Oleksiak w Partyni, w której nasi uczniowie od wielu lat zdobywają wiedzę praktyczną i wykształcenie w zawodzie „Operatora obrabiarek skrawających”. Szkołę reprezentowały uczennice z klasy II Technikum Handlowego w składzie: Iwona Bartkowicz, Martyna Mazur, Karolina Litwin i Patrycja Zawada, a opiekunem była pani Stanisława Żmuda.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały wręczone statuetki „Leonardo” w 4 kategoriach: Mielecki Talent, Nauka, Przedsiębiorstwo, Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Atrakcjami towarzyszącymi gali X Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki były koncerty Zespołu Muzyki Dawnej Hortus Musicus, mieleckiego zespołu Mr. Pollack oraz występy Heweliuszy Nauki – Tomasza Ruszkowskiego i Pawła Jaskólskiego. Pokaz swoich umiejętności zaprezentował też Łukasz Świrk – „Człowiek Flaga” – finalista programu Mam Talent oraz zdobywca Pucharu Świata we wspinaczce w 2011 roku.

Nasza szkołę na gali reprezentowała dyrektor szkoły, pani Anna Brożyna.

Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim po raz kolejny brał udział w Festiwalu Nauki. Jest to dla nas duża szansa na zaprezentowanie się w środowisku szkół powiatu mieleckiego, a także pokazanie współpracy z zaprzyjaźnionymi firmami, z którymi prowadzimy współpracę
w zakresie kształcenia zawodowego.