Wspomnienie o Janie Ziobroniu

ZASŁUŻONY LOKALNY PATRIOTA

„Bo wielkość miasta to dzieło jest ludzi

I wynik tego, że ktoś tam się trudzi,

By każdy mieszkaniec dumny był z tego,

Że z Radomyśla pochodzi Wielkiego[1]”.

 

Historia Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim nieodłącznie związana jest z postacią Jana Ziobronia, który był inicjatorem powstania, nauczycielem i dyrektorem. Początki szkoły sięgają roku 1977, kiedy to zrealizowano pomysł powstania w mieście szkoły ponadpodstawowej. Od 1 września 1977 roku zaczęła istnieć szkoła o nazwie Zespół Szkół Rolniczych w Brniu, filia w Radomyślu Wielkim. Jan Ziobroń, znajdujący zrozumienie dyrekcji szkoły w Brniu, ówczesnego dyrektora Alojzego Cieszkowskiego i jego zastępcy Wojciecha Różańskiego, swoją determinacją i wytrwałym działaniem doprowadził do powstania w Radomyślu Wielkim szkoły, która – w strukturze dostosowanej do współczesnych wymagań oświatowych – prowadzi swoją działalność do dziś.

Jan Ziobroń urodził się 1 stycznia 1937 roku w Tarnowie, jako syn Wojciecha i Marii z domu Wolińskiej. W 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Z całą rodziną przeniósł się do Radomyśla Wielkiego, gdzie spędził okupację. Jego ojciec był oficerem Armii Krajowej. Okres wczesnego dzieciństwa to czas wojenny, ucieczka z rodziną, liczne przesiedlenia. Po wojnie uczył się w Liceum Pedagogicznym  w Mielcu, gdzie w 1954 roku zdał maturę.
W 1977 roku ukończył studia na Wydziale Geograficzno – Biologicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W latach 1954-1978 pracował w szkołach podstawowych w takich miejscowościach jak Dulcza Wielka, Szczytna Śląska, Słabowo, Charzyno,  Zakliczyn, Piaski Drużki, Żarówka, Radomyśl Wielki.

W 1985 roku założył Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Radomyskiej, skupiając wokół siebie miłośników historii Radomyśla Wielkiego. Działając na rzecz lokalnej społeczności doprowadził do powstania szeregu Miejsc Pamięci Narodowej, m.in. trzech pomników: pomnik Holocaustu (zagłady Gminy Żydowskiej) w Radomyślu Wielkim, Armii Krajowej i lotników PSP na Zachodzie, wywodzących się z ziemi radomyskiej. Zaprojektował, był współfundatorem i zorganizował odsłonięcie 10 tablic pamiątkowych ludziom wywodzącym się z terenu miasta i gminy. Doprowadził do ekshumacji w Łodzi i złożenia w Radomyślu zwłok Mariana Ziętkiewicza ps. „Halny”, I komendanta ZWZ-AK w Radomyślu Wielkim. Swoją działalnością intensywnie promuje Radomyśl Wielki w kraju i zagranicą. Urządził i prowadził społecznie przez 15 lat Regionalną Izbę Pamięci, mieszczącą się w budynku szkoły rolniczej. Był pomysłodawcą nadania i zmiany nazw ulic miasta jak: por. Zbigniewa Matuli, Ludwika Lonczaka, Armii Krajowej, J. Piłsudskiego i Kopernika.

Wydawał własnym sumptem lokalny miesięcznik „Ziemia Radomyska” cieszący się dużym powodzeniem. Pisał i wydawał książki: „Radomyśl Wielki – monografia” to pierwsze opracowanie historii miasta z okazji 400-lecia Radomyśla, następnie ukazała się cała seria poświęcona wybitnym ludziom związanych z Radomyślem, tu urodzonych lub oddających duże zasługi dla tej ziemi, „Sławni Radomyślanie”. W jego dorobku literackim są także następujące książki: „Dzieje chóru ECHO w Radomyślu Wielkim”, „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Radomyślu Wielkim”, „Dzieje Gminy Żydowskiej w Radomyślu Wielkim”.

Wyróżniony szeregiem odznaczeń i wyróżnień, m.in. Odznaką „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Złotą Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Srebrną Honorową Odznaką Przyjaciół Harcerstwa Polskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, tytułem ”Człowieka Roku 1998” w plebiscycie czytelników Gazety Krakowskiej, odznaką „Za Zasługi dla Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych”, certyfikatem „Niepokorny XX wieku” Fundacji Batorego, Ogólnopolską Nagrodą II stopnia im. Aleksandra Patkowskiego, honorowy tytuł Osobowości Radomyskiej Kultury, medalem „PRO MEMORIA za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach, medalem „Za zasługi dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki”.

Jan Ziobroń był człowiekiem aktywnym w życiu lokalnej społeczności. W swoich działaniach dążył do utrzymania pamięci o sławnych ludziach z tego regionu. Uparcie i wytrwale, pomimo przeciwności losu, dążył do realizacji swoich pasji historycznych. Zdołał utworzyć wiele pomników pamięci, za swoją działalność otrzymał wiele nagród i medali. Jest on znany w całej Polsce, dzięki swoim książkom. Swoje życie, pomimo przeciwności i trudności losu, wspominał zawsze z uśmiechem i zadowoleniem. Swoją ogromną wiedzą historyczną i pasją potrafił zarazić innych. W ciekawy i interesujący sposób umiał opowiadać o  przeszłości i przekazywać młodym pokoleniom takie wartości jak patriotyzm i umiłowanie małej Ojczyzny.

[1] Fragment wiersza autorstwa Andrzeja Janczura z prywatnych zbiorów Jana Ziobronia, zamieszczony w pracy konkursowej „Jan Ziobroń – niepokorny lokalny patriota”, Radomyśl Wielki 2007

Link do galerii zdjęć:

https://drive.google.com/file/d/14TrIZHFsN8eDLnFno0fFTjD5D5VBtZCj/view?usp=sharing